לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

גביית חובות כספיים באמצעות הוצאה לפועל

מערכת הוצאה לפועל הוקמה על מנת לתת מענה להבטחת פירעונם של חובות. על מנת להשיג מטרה זו מעמידה לרשות הנושים מערכת ההוצאה לפועל  אמצעים משפטיים שמטרתם אחת וזו פירעון החוב בצורה המהירה והיעילה ביותר.

פעולות נגד חייב במסגרת הוצאה לפועל

ראשית, על מנת לפעול כנגד פלוני, יש לפתוח תיק בלשכת ההוצאה לפועל הרלוונטית עבורכם.

בכל פתיחת תיק בהוצאה לפועל תידרש למילוי מסמכים ותשלום אגרה שגובהה נקבע מסוג החוב ומגובהו.

עם פתיחת התיק ישלח מכתב אזהרה לחייב אשר על הנושה לספק אותו למערכת. מטרתה של הודעת אזהרה זו היא על מנת ליידע את החייב על פתיחת התיק וזימונו לחקירת יכולת פיננסים שתתקיים בלשכת ההוצאה לפועל.

כיצד לפעול נגד חייב באמצעות הוצאה לפועל

בתום שלב פתיחת התיק, שליחת וקבלת האזהרה על ידי החייב תעמוד בפני הזוכה מספר אפשרויות:

עיקולים

קיימים מספר סוגי עיכולים:

עיקול מיטלטלין – ביכולתם של נושים להטיל עיכול על נכסיו של החייב ומכירתם לכל המרבה במחיר וזאת לטובת פירעון החוב. ישנם נכסים אשר אינם ברי עיכול כגון: תשמישי קדושה וכדומה.

עיקול מקרקעין – על מנת להבטיח פרעון חוב ביכולתו של הנושה לעקל גם מקרקעין של החייב, עם זאת יש לשים לב כי במידה והמקרקעין אותה מתכוון הנושה לעכל מהווה את דירת מגוריו של החייב, על הנושה לספק לחייב מקום מגורים חלופי.

עיקול צד ג' – עיקולן צד ג' מתייחס לזכותו של הנושה לעכל נכסים וזכויות של החייב המצויים בידי צד ג'. הדוגמא המובהקת לכך היא עיכול חשבון בנק.

צווים

צו עיכוב יציאה מהארץ – לרשות הנושה עומדת הזכות להגיש בקשה לעיכוב יציאה מהארץ של חייב במידה וקיים חשש אמיתי וקונקרטי שהחייב ינסה לברוח מתשלום חובותיו.

צו הבאה – במידה והחייב איננו מופיע או מתחמק מהגעה לחקירת יכולת לשם בירור יכולותיו הכלכליות בין סמכויותיו של ראש ההוצאה לפועל (לבקשת נושה) להוציא צו הבאה לחייב ולהביאו בכפייה על ידי משטרת ישראל.

צו מאסר – במידה ומשתמט החייב בתשלום חובותיו ובמיוחד כאשר מדובר בחוב מזונות, בסמכויותיו של ראש ההוצאה לפעול (לבקשת נושה) להוציא כנגד החייב צו מאסר. עם זאת, שימו לב כי על פי בג"צ הוצאת צו מאסר לחייב צריכה להתבצע במינון הראוי ולא לשם ענישת החייב.

למרות שלל הכלים המגוונים שעומדים לרשות הנושים במטרה להחזיר לזוכה את חובו, חייבים רבים הצליחו להתל במערכת על ידי הסתרת מקום הימצאם וכתובתם וכן על ידי מילוט נכסיהם השונים לידי אנשים אחרים. בדיוק מסיבות אלו בוצע שינוי בדיני ההוצאה לפועל וזאת על מנת להעניק לנושים כלים חזקים יותר ומשמעותיים יותר בכדי להביא לפירעון החוב מצד החייב

בין ההגבלות תוכלו למצוא:

 1. הגבלת החייב מפני קבלת דרכון
 2. הכרזה על חייב כ"לקוח מוגבל"
 3. הגבלת שימוש החייב בכרטיסי אשראי
 4. הגבלת החייב מלהיות נושא משרה בתאגיד או לחילופין להקים תאגיד מסחרי.
 5. הגבלת הוצאת רישיון נהיגה או חידושו
 6. מתן מידע הכולל פרטי כתובתו של חייב לנושים גם במידה ולא חתם החייב על מסמך ויתור סודיות.

חשיבותו של סיוע משפטי במהלך גביית חובות במערכת ההוצאה לפועל

גביית חובות הוא הליך משפטי מורכב. על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר עבורך רצוי לפנות לעו"ד מתחום ההוצאה לפועל.

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה