הוצאה לפועל – מזונות, כיצד זה עובד?

בהתאם להלכה היהודית ולחקיקה אזרחית הורה שאינו משמורן צריך להעביר תשלום עבור ילדים קטינים, כדי להבטיח שאורח חייהם של הילדים לא יפגע בעקבות גירושין ושיהיה שוויון בנטל בין ההורים. תשלום זה נקרא מזונות. מה קורה במקרים של אי תשלום וכיצד קשור לנושא תהליך הוצאה לפועל? כל זאת נסקור במאמר הבא.

מזונות ילדים – מה זה בדיוק?

ממש כשם שעורך דין גירושין מסייע להסדיר את תהליך הגירושין ולהבטיח שיהיה אופטימלי ומקובל על כל הצדדים תוך שימוש בחוק ובפסיקה, כך מזונות ילדים נועדו להבטיח שגם כאשר ההורים אינם מתגוררים יחדיו הילדים לא ידעו מחסור, גידולם יהיה ראוי והתפתחותם תקינה. המקור של מזונות ילדים הוא מדין דתי, שכן הנטל מוטל על כתפיו של אב המשפחה: על פי הדת תפקידו של האב הוא להיות המפרנס העיקרי ולדאוג לכל הצרכים של ילדיו. גם המשפט האזרחי מחייב את האב בתשלום מזונות, למרות שבשנים האחרונות מחלחל אט אט ערך השוויון בין בני זוג, בעיקר במקרים בהם האם היא המפרנסת העיקרית ו/או האב הוא המשמורן.

אי תשלום מזונות – המשמעות וההשלכות

הכרעה בנושא תשלום המזונות זהו תהליך שאורך זמן, בדרך לפסיקה בנושא בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני בוחן את כל הקריטריונים הנדרשים כדי להחליט על גובה התשלום. כתוצאה מכך וכדי להבטיח שעד הפסיקה הילדים יוכלו לקיים אורח חיים תקני, המדינה דואגת לתשלום מזונות זמני ללא קשר להליכים משפטיים ובכך מובטח שהילדים יוכלו להתקיים באופן בסיסי. הן פסיקה בדבר מזונות זמניים והן ההכרעה בנוגע לגובה המזונות זו החלטה משפטית לכל עניין ודבר, לכן אי ביצועה זו הפרה של החלטה שיפוטית ומכאן עבירה על החוק. הפרה זו יכולה להוביל לסנקציות כגון: תשלום קנס, צו עיכוב יציאה מהארץ ואף פתיחת הליך הוצאה לפועל.

הוצאה לפועל בגין אי תשלום מזונות

במידה ולא משולמים מזונות לילדים כפי שהורה בית משפט לענייני משפחה או בית דין הרבני, עומדת לזכותו של ההורה המשמורן האפשרות לגשת להוצאה לפועל עם פסק הדין. ההוצאה לפועל תפעל כנגד החייב ותשלח לו אזהרה ובה הודעה על פתיחת הליך הוצאה לפועל וצירוף שובר תשלום. במידה ולאחר 21 יום ממועד הגשת האזהרה לא שולם השובר, ההוצאה לפועל רשאית להתחיל בהליך גבייה, בהתאם לחוק ההוצאה לפועל התשכ"ז–1967. בין הסמכויות שמוענקות להוצאה לפועל: היכולת לעקל את רכושו החייב, לרבות להורות על עיקול חשבון בנק, עיקול רכב, עיקול מיטלטלין ועוד. כמו כן בסמכותה של ההוצאה לפועל להטיל הגבלות כמו צו עיכוב יציאה מהארץ וכיוצא בכך.

לסיכום: אי תשלום מזונות ילדים יכול להוביל לסנקציות משמעותיות כגון פתיחת תיק בהוצאה לפועל והגבלות כאלו ואחרות. היות ולמדינה יש אינטרס לסגור את החוב כדי למנוע מעצמה את נטל תשלום המזונות, מומלץ שלא להקל ראש בנושא ולהיעזר בשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל מקצועי.

תחומי התמחות

 


אופנהיימר 7, פארק המדע, רחובות

להשארת פרטים וייעוץ ראשוני: 074-769-14-82

sadeh@sadehlaw.com


לשיחת ייעוץ ללא תשלום

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם