לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

סכסוכי שכר טרחה

עורכי דין נותנים שירותים מגוונים עבור לקוחותיהם. רבים מהלקוחות מגיעים אליהם לצורך התייעצויות לגבי נושא כזה או אחר,  ובסופו של דבר, מבקשים מהם לבצע משימות שונות עבורם. שכר הטרחה נקבע בין עורך הדין ולקוחו במספר דרכים. לעיתים, החיוב הוא על פי שעת עבודה, יש מקרים, בהם הוא נגזר באחוזים מהעסקה ועסקת נדלן היא דוגמא מובהקת לכך. יש מקרים, בהם השכר הטרחה הינו מותנה בפסיקות הכספיות שנקבעות על ידי בתי המשפט, לפעמים, יש חיובים שמחושבים על פי שילוב של שני אלה. בנוסף, יש תעריפי מינימום לשירותים שונים שנקבעים על ידי משרד המשפטים. ברוב המקרים, השירות מתבצע ללא דופי אבל יש וקורות תקלות שונות שגורמות לנזקים כספיים ללקוחות.

סכסוכים בנסיבות שונות

סכסוכים על גובה שכר הטרחה עלולים להיגרם כאשר ההסכם בין שני הצדדים אינו מושלם. יש מקרים בהם עורך הדין מבקש לסיים ייצוג או כאשר הלקוח מבקש זאת ממנו. יש מקרים, בהם ההסכם נקבע על פי עמלת אחוזים, התקבל פסק דין, והתובע לא קיבל עדיין את הסכום שנקבע. האם הוא חייב לשלם לעורך הדין את חלקו? לרוב, הוא אכן חייב לשלם על פי הפסיקה. קיימים מקרים אחרים של רשלנות עורך דין ברישום זכויות על נכסים, בעריכת הסכם מסחרי שגוי שפוגע בלקוח ועוד. גם כאן ירצה הלקוח להימנע מתשלום עבור שכר  הטרחה , וגם כאן עלולות לצוץ מחלוקות.

הסכם שכר טרחה

הסכם בין לקוח לעורך הדין חייב להיערך בכתב מאחר ולמילה הכתובה יש כוח ומשמעות. יהיה אחר כך קשה לטעון כי היו דברים שהוחלט עליהם בעל פה. יחד עם זאת, הסכם כתוב בין עורך דין שמתמחה בניסוח הסכמים ובין לקוח שלא מבין לגמרי בתחום יכול להצטייר כהסכם שנערך  בתנאים של חוסר שוויון, וגם על כך יש לתת את הדעת. עורכי דין שמספקים שירות מותנה לוקחים סיכון רב למקרה והלקוח אינו זוכה. הם יכולים להקטין סיכונים על ידי דרישת סכומי מינימום על בסיס שעתי. בכל מקרה, הם יעשו ככל יכולתם לזכייה בתביעה כדי לקבל את העמלה המוקצית להם. צריך לומר, כי יש הגבלה על גובה האחוזים. בית משפט יכול לראות בגובה של למעלה  מ 20% כעושק.

עזרה מקצועית

עורכי דין מספקים שירותים שונים ללקוחותיהם. לעיתים, זה ייצוג בעת סכסוך עסקי או משפחתי. שירות פופולארי אחר הוא בעסקאות רכישה ומכירת נדל"ן תביעות רפואיות למשל נחשבות למורכבות, ולכן, העמלה בהם תהיה גבוהה, יחסית.  שכר טרחה בערעור לבית המשפט העליון יהיה בגובה 50% מהמקורי וחריגה ממנו לא תתקבל. ניתן לומר, כי כמעט ואין אדם שלא נזקק בחייו לשירותי עורך דין, אם מדובר בעו"ד דיני עבודה או עו"ד בנושא בנקים ופשיטת רגל. עדיין קיים הצורך  הוא להקדיש מחשבה לפני התקשרות עם עורך דין. בירורים בנושאי שכר טרחה נעשים בלשכת עורכי הדין או בבתי משפט אזרחיים. מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין המתמצא בתחום.

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה