לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

הפרוצדורה בביטול עיכוב יציאה מהארץ

כל מי שנסע אי פעם לחו"ל מכיר את ההליך. דואגים להוצאות דרכן בר תוקף. מזמינים כרטיס טיסה ליעד הרצוי. מארגנים חופש מהעבודה ומגיעים לשדה התעופה. פשוט, נכון? אבל ישנם מצבים שבהם פלוני או אלמוני מבקש לעלות על טיסות לחו"ל. הוא מבצע את כל ההכנות, מגיע לנמל התעופה ושם אומרים לו: "עצור!" מודיעים שהוטל נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ והוא מנוע מלצאת. אין ספק, כי מדובר בסנקציה חוקית מאוד מאוד קשה. להלן נבין מדוע המצב הזה קורה ומהי בעצם הפרוצדורה בביטול עיכוב יציאה מהארץ.

צו עיכוב יציאה מהארץ, מתי?

אם אתם לא בטוחים האם הוטל נגדכם צו עיכוב יציאה מהארץ ואתם מנועים מלעלות על טיסות לחו"ל, יש דרכים לבדוק זאת. לא זהו הנושא שעל הפרק, אך חשוב להזכיר זאת. מה שכן נספר זה על מי ובאילו מקרים עלול בית המשפט או הוצאה לפועל לדאוג להוצאת צו העיכוב. המקרה הנפוץ יותר של הוצאת הצו היא כאשר נגד חייב תלוי ועומד הליך של הוצאה לפועל. בין אם החייב יודע על ההליך ובין אם לאו, עלולים להחליט כי אין הוא מורשה לצאת מהארץ (עד לביטול הצו). תכלית הצו הזה היא למנוע מצב שבו החייב משתמט מלשלם או עשוי לנסות ולהבריח כספים ורכוש לחו"ל. יש מקרים נוספים שבהם צו יוטל, כמו למשל בסכסוך גירושין בין בני זוג.

הוכחת אי יכולת לשלם

הוצאה לפועל עשויה להכריז על צו עיכוב יציאה מן הטעם שהחייב מסוגל לשלם, אך איננו מעוניין בכך. בשפה מקצועית, הדבר מכונה כהשתמטות מתשלום חוב. במידה והחייב מוכרז כמשתמט ומודיעים לו כי צו עיכוב עומד להינתן עליו למהר להוצאה לפועל לצורך הוכחת מצבו הכלכלי. לרוב, מה שעושים זה חקירת יכולת. כלומר בעזרת מסמכים ולעיתים גם חקירה אקטיבית, צריכים להראות להוצאה לפועל כי למעשה החייב איננו יכול לשלם כעת את חובו ולכן אין לעכב את יציאתו מהארץ. יש לציין כי לא קל לקבל הפטר מן החוב בצורה מהירה ובדרך כלל יקבעו לחייבים הסדרי תשלומים. יש מקרים שבהם העילה לבקשת ביטול העיכוב תהיה שמתקיים הליך של איחוד תיקים. אם רשם ההוצאה לפועל משתכנע שהתנאים מצדיקים זאת, לא יוטל הצו או שעיכוב היציאה יבוטל.

בקשה לשמיעת טענות וערעור

אם כבר הוטל צו עיכוב והחייב סבור כי לא ניתנה לו הזדמנות לספר את הצד שלו (שמיעת טענות), הוא יוכל להגיש בקשה לביטול הצו. בהחלט יתכנו מצבים שבהם, לו בהוצאה לפועל היו מבינים את מכלול הנסיבות לא היו ננקטים הליכים מסוימים (לרבות הטלת צו עיכוב יציאה מהארץ). חלופה אחרת, היא הגשת ערעור על עצם הטלת העיכוב. לפני הגשת  ערעור שכזה, חשוב להתייעץ עם גורם מקצועי.

ביטול עיכוב בעזרת ערבים

אם חייב או חייבת מעוניינים לצאת לחו"ל, לקראת טיסות לזמן קצוב בדרך כלל, יש דרך להשיג אישור יציאה למרות הצו. לצורך כך, יש פרוצדורה מסודרת. יש להגיש בקשה לרשם ההוצאה לפועל. לאחר מכן, יש להתייצב בלשכה עם ערבים שאישר הרשם. הערבים, שיהיו בעלי הכנסה קבועה, יחתמו על ערבות לטובת החייב. כך, למעשה תותר יציאתו של חייב הוצאה לפועל לחו"ל, לזמן קצוב ועד למועד שנקבע. חשוב לציין כי לאחר חזרתו לארץ, צריך החייב להתייצב שוב בהוצאה לפועל. יש לרשום שם את העובדה ששב לארץ, כך שהערבות תתבטל. אם לא ייעשה כן, תחולט הערבות לטובת בעלי החוב שיזמו את הליכי ההוצאה לפועל.

 

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה