לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

גביית חובות מחייבים השוהים בחו"ל

כלל יסוד במערכת המשפט הוא שיש לעמוד בהתחייבויות במלואן ויש להחזיר חובות במלואם. אך ישנן פעמים, בהם החייב כורע תחת נטל החובות ומנסה להתחמק מחובותיו ומנושיו על ידי אריזת חפציו ומעבר לחו"ל. במאמר זה נסקור את האופציות העומדות לרשות הנושים בבואם לגבות כספים מחייבים הנמצאים בחו"ל וכן מימוש נכסים הרשומים בחו"ל.

כולנו מכירים את סיפוריהם של עופר מקסימוב ובועז יונה. הראשון נמלט עם התפוצצות פרשת הבנק למסחר והאחרון נמלט מהארץ עם התפוצצות פרשת חפציבה.

בפרשות אלו אשר עוררו עניין ציבורי רב עקב חובות העתק הצליחו הרשויות להביא את החייבים בחזרה לארץ בכדי לתת דין וחשבון. אולם במקרים אחרים כאשר מדובר בסכומים קטנים וצנועים הרבה יותר, ספק רב אם נראה כזאת התעוררות ועניין ציבורי ואותו חייב אשר נמלט לחו"ל יוכל רוב הסיכויים להמשיך בחייו ללא דאגות ובלי לכסות את חובותיו.

בדיוק עקב סיטואציה זו שתוארה התאחדו אומות העולם והכירו בצורך לגביית חובות מנכסים וחייבים אשר שוהים בחו"ל על מנת לתת מענה לבעיה של בריחת חייבים לחו"ל.

אכיפת פסק דין ישראלי מחוץ לגבולות המדינה

על מנת לאכוף פסק דין ישראלי מחוץ לגבולות המדינה נזדקק ראשית לבדוק את דין המדינה בה אנו רוצים לאכוף את פסק הדין המדובר. לכל מדינה שיטת משפט אחרת וכן דין שונה, אך עקרונות היסוד המשפטיים דומים. מכאן נובע כי ניתן לפנות לכל בית משפט ולבקש ממנו להכיר ולאכוף את פסק הדין הישראלי ומערכת ההוצאה לפועל של אותה מדינה תוכל לממש נכסיו על מנת לפרוע חובותיו.

נבחין בין שתי סוגי מדינות בסוגיית גביית חובות בחו"ל. סוג ראשון של מדינות הוא מדינות אשר קל יותר לגבות חובות בשטחן מאחר והיא חתומה על אמנה בינלאומית הדדית לכיבוד החלטות שיפוט עם ישראל.

מדינה החתומה על האמנה

ניקח לדוגמא את האמנה בין מדינת ישראל לרפובליקה האוסטרית. שתי המדינות מכירות בצורה הדדית בהכרתן ובאכיפתן של עניינים אזרחיים ומסחריים (1983). אמנה זו נולדה מתוך ההכרה של המדינות בהליך המשפטי ההוגן ובחוזקה של המערכת המשפטית משני הצדדים.

מהו הדין במידה ואין אמנה?

זהו הסוג השני של המדינות ושם המצב הוא מעט יותר סבוך שכן במידה ואין אמנה בינלאומית אזי לכל מדינה יש את הקריטריונים שלה על מנת לכבד פסק דין אשר הוצא בארץ אחרת ואין לה כל מחוייבות לכבדו.

למרות זאת, העקרונות המנחים בדרך כלל דומים בין המדינות ולכן בכדי לבחון באופן ראשוני בלבד את סיכויי הצלחת התהליך יש לבחון את אכיפת פסקי הדין של מדינות זרות בישראל. סעיף 3 לחוק אכיפת פסקי חוץ התשי"ח 1958 קובע כדלקמן:

בית המשפט בישראל רשאי להכריז פסק חוץ כפסק אכיף אם מצא שנתקיימו בו תנאים אלו:

1.     פסק הדין ניתן במדינה שלפי דיניה בית המשפט שנתנה היה מוסמך לתתו.

2. .    לא ניתן לערער על פסק הדין.

3.     הפסק דין הוא בר ביצוע במדינה בה ניתן.

4.    הפסק דין אינו סותר את תקנת הציבור.

אלו התנאים המתקיימים בארץ בנוגע לכיבוד פסקי חוץ. כאמור הם דומים לחוקים במדינות אחרות, אך לא זהים במדויק. על כל סעיף שהובא בפניכם נכתבו ספרים רבים ופרשנויות מרובות. בכדי להעמיק בעניין יש להתייעץ בעורך דין הבקיא במשפט הבינלאומי.

כיצד לקיים גביית חובות מחייב השוהה בחו"ל?

במידה וחייב ברח לחו"ל עומדות לרשותכן שתי דרכיי פעולה: הראשונה היא חזרתו של החייב לארץ ופריעת חובותיו. השניה היא מימוש החוב בעודו בניכר. הצעד הראשון אותו תצטרכו לעשות הוא איתור כתובתו של החייב ולפנות למערכת המשפט המקומית על מנת להתחיל טיפול.

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה