לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

מה ההבדל בין עורך דין ונוטריון?

מצד אחד הן נוטריון והן עורך דין מתמחים בעריכת הדין, אך בעוד שעורך דין מתחה בכך נקודתית, הרי שנוטריון  יודע לבצע מגוון תפקידים נוספים, ואף הוא נושא במגוון תפקידים שרק הוא מסוגל לבצע, ועל כן בין אם מבקשים לאמת מסמכים, לאשר מסמכים או לערוך מסמכים, רוב הסיכויים שנוטריון הנו הכתובת היחידה שניתן לפנות אליה.

מתפקידי הנוטריון הייחודיים לו

מבקשים דוגמה? ובכן אם מבקשים לאמת שאדם מסוים הוא אכן מי שהוא טוען להיות, אם מבקשים לתרגם תעודת ציונים שהתקבלה בחו"ל כאן בארץ (עבור המשך לימודים), אם מבקשים לערוך צוואה ללא עדים ואם מבקשים לקבל ולאשר הצהרות, הרי שנוטריון ללא ספק הכתובת היחידה, כאשר יש להיות מודעים לכך שחתימה של נוטריון על גבי מסמך הופכת אותו להיות קביל מבחינה משפטית – להוות עדות קבילה!

שיטת התמחור

הבדל נוסף שמבדיל בין נוטריון לעורך דין נוגע לשיטת התמחור. במה דברים אמורים? ובכן נוטריון אינו רשאי לקבוע את המחירים עבור השירותים השונים, אלא כל הנוטריונים מכול מקום בארץ ובעלי רזומה שונה ותחומי התמחויות שונים מבקשים בדיוק את אותו תעריף (פר סוג שירות), וזאת כי החוק מחייב אותם להישאר צמודים למחירון שמפורסם באופן פומבי. מדוע? כיוון שנוטריון מחזיק בלא מעט כוח ועל כן הרשויות מבקשות לשמור על טובת הלקוח. כמו כן, לא רק שלא ניתן להחליט איזה מחיר דורשים, אלא גם אין לשדל לקוחות, ויש עוד מגוון תתי סעיפים אשר נועדו לשמור על טובת הלקוח.

מעבר של עורך דין לנוטריון

כיצד עורך דין יכול להפוך לנוטריון? ובכן ראשית רק עורך דין שמלאו לו עשור בתחום יכול לשקול את המעבר, ומי שאכן מבקש בכך יימצא שעליו לעבור הכשרה ייעודית וכמובן שגם לעבור מבחן. כפי שציינו, מרגע שעורך דין הופך להיות נוטריון, הוא מתנהל לצד חוקים מאוד נוקשים, כך שבין היתר הוא אינו יכול לפרסם את שירותיו, אינו יכול לחלוק עם אדם אחר בשכר שקיבל, עליו לנהל ארכיון מסודר לאורך זמן וכדומה, כך שאומנם הוא נושא בהרבה יותר אחריות, אך הוא גם מתנהל לצד מגבלות הרבה יותר נוקשות.

התמחות נקודתית

לצד העובדה שיש לא מעט הבדלים בין שני נושאי התפקידים, ניתן למצוא שלא פעם יש צורך הן בעורך דין והן בנוטריון, משמע יש לבחור שני נושאי תפקיד שונים, ולו כי ישנה חשיבות להתמחות פרטנית, ועל כן חשוב לוודא שהן עורך הדין והן הנוטריון בקיאים בתחום המבוקש, וזאת כי ניסיון תמיד משחק תפקיד חשוב, מצליח להכריע במגוון תוצאות ותהליכים משמעותיים. מכאן שאם עד היום עורך דין היה הכתובת המתבקשת ונוטריון רק מונח בלתי ברור, כיום תדעו טוב יותר אל מי לפנות – בהתאם לצורך.

 

 

 

 

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה