לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

מהן עבירות כלכליות ואיך מתמודדים איתן

הונאת כספים, הלבנת הון, עבירות מס. עבירות על רקע כלכלי המכונות גם עבירות "צווארון לבן" הן עבירות פליליות והמורשעים עשויים להיענש בחומרה. הכינוי עבירות צווארון לבן מתייחס לכך שמדובר לרוב בעבירה של מישהו מתוחכם, בעל ממון. בשנים האחרונות עלו לכותרות עבירות כלכליות רבות הן של גופים ציבוריים והן של גופים פרטיים, אנשים מפורסמים ועוד. למעשה, כל אחד יכול לבצע עבירה כלכלית וחשוב להבין מה נחשב לעבירה כלכלית וכמובן מהן ההשלכות של עבירה כלכלית.

קיימים סוגים שונים של עבירות כלכליות וכל אחת מהן נושאת עונש אחר הן של ריצוי מאסר והן של קנסות משמעותיים. לפניכם מספר עבירות כלכליות נפוצות:

זהירות, עבירות מס
נתחיל מעבירות מס, שנחשבות נפוצות במיוחד. בעת האחרונה הוגברה מאוד האכיפה נגדן על ידי רשות המיסים, שאף מפעילה קו צדק בו ניתן לדווח על עבירות מס כמו גם קיים הליך גילוי מרצון שמאפשר להיחלץ מכתב אישום על ידי דיווח מתוקן ומאומת של הנתונים.
עבירות מס הן עבירות שונות המתייחסות לאי דיווח על הכנסות או הגשת חשבוניות פיקטיביות וכדומה. התחום מתחלק לעבירות מס טכניות של מי שלא שילם במועד וכדומה. במקרה זה, ניתן לבצע המרה של קנס מנהלי ברישום פלילי. כלומר, לשלם קנס שתלוי בחומרת העבירה על מנת להימנע להעמדה לדין.
קיימות גם עבירות מס מהותיות שפירושן העלמה כספית בזדון והשתמטות מתשלום מיסים בכוונה תחילה. במקרה זה, קשה יותר להתחמק מדין אבל ניתן במקרים מסוימים להגיע להסדר של תהליך כופר. כלומר, לשלם סוג של קנס ולהימנע מדין – אך תלוי אם ועדת הכופר ברשות המיסים אכן הסכימה להליך כופר כאלטרנטיבה להליך פלילי.

מלבינים כספים ונענשים בגדול
הלבנת הון אף היא פעולה לא חוקית שנחשבת לעבירה פלילית. הכוונה היא להעלמת כספים דרך גורם מתווך. כלומר, הסתרת כסף בעסקאות בחו"ל, מכירת נכסים נדל"ן תוך דיווח על חלק משווי הסכום, זיוף של תעודות רכש ועוד. מדובר בכסף לא חוקי, שלא דווח למס הכנסה וברוב המקרים גם מתבצעת הלבנת הון למימון עסקאות לא חוקיות כמו מימון טרור, סמים וכדומה. העונש יכול לנוע בין מאסר של עשר שנים בפועל או קנס כבד מאוד ולכן רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בהלבנת הון.

מעילה בכספים
עבירה כלכלית נוספת היא מעילה בכספים – הונאה. למשל, כשפקיד בנק מעביר חלק מהכסף שעובר תחת ידו לכיסו הפרטי תוך הסתרת הכסף באמצעות רישומים כוזבים. מעילה בכספי ציבור נחשבת לעבירה חמורה, בעיקר בשל הנזק הכלכלי העצום שהיא מסבה כאשר מדובר במעילות גדולות והיו פרשיות של מעילות בכספי ציבור בסכומי עתק. העונש יכול להגיע לריצוי של בממוצע 7 שנות מאסר בפועל וקנסות גבוהים מאוד.

עבירת שוחד
מתן שוחד או לקיחת שוחד אף הן נחשבות לעבירות כלכליות בין אם השוחד הוא סכום של כסף או טובת הונאה מסוימת. כמו בכל עבירה כלכלית אחרת, גם כאן יכולה העבירה להסתיים באישום פלילי, כשההחמרה בדין גבוהה יותר כלפי עובדי ציבור והעונש הצפוי הוא 10 שנות מאסר בפועל ו/או קנסות גבוהים מאוד המחושבים לרוב ביחס לשוחד שאותו מואשם קיבל או נתן.

עבירות כלכליות יכולות להרוס חיים, להכתים את המוניטין וכמובן להסתכם במאסר. במקרים רבים שהמורשעים לא יכולים לשלם, העבירה הכלכלית יכולה להוביל לפשיטת רגל ולבעיות של הוצאה לפועל. כלומר, עבירה כלכלית יכולה לגרום לאובדן כבד. ניתן להיוועץ עם עורכי דין המתמחים בעבירות כלכליות ויוכלו לסייע גם בהתמודדות של פעולות גבייה והליכי הוצאה לפועל.

 

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה