לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

הגבלה על דרכון של חייב בהוצאה לפועל, באילו מקרים?

אם ניקח את הישראלי הממוצע, נגלה כי הוא חי בזוגיות נפלאה עם התעודה שנקראת דרכון. הזוגיות הנפלאה הזאת מתבססת על דבר מאוד פשוט. על היכולת של הדרכון לפתוח צוהר אל העולם הרחב. אך ישנם מקרים שבהם אדם מגיע אל שדה התעופה ופתאום, תקלה חמורה. לפתע מתברר כי אותו דרכון היקר ללב הפך למוגבל. זה קורה למשל כאשר בשל תיקים בהוצאה לפועל הוצא צו של איסור יציאה מהארץ.

מניעת התחמקות מתשלום חובות

בשלב הראשון, נדון בנושא הגבלה על דרכונים, שחלה על מי שיש לו דרכון ישראלי בלבד. כלומר אנו מוציאים כרגע מהתמונה את אלה שיש להם דרכון פורטוגלי למשל. לאחר מכן נחזור לעניין זה אך תחילה, מדוע מוטלת על חייב הוצאה לפועל הגבלה על הדרכון. בהוצאה לפועל דנים בתיקים של אנשים או חברות שחייבים כסף. מדובר בחובות שנוצרו כאשר יש חשש רציני שהחייב לא מתכוון לשלם את החוב. אם בהוצאה לפועל סבורים כי חייב כזה או אחר עשוי לברוח מהארץ כדי שלא לשלם את חובותיו, יוצא צו להגבלה או עיכוב של יציאה מהארץ. יש לציין שההגבלה הזאת איננה קשורה בהכרח עם הליך משפטי חיצוני. רשם ההוצאה לפועל עשוי להטיל צו שכזה אם הוא מניח שהחייב יכול לשלם אך איננו מעוניין בכך.

אי עמידה בתשלומים או חקירת יכולת

הגבלה על דרכון בהוצאה לפעול יכול להתרחש גם אם נקבע לחייב צו תשלומים אך הוא איננו עומד בו. לעיתים, ההגבלה על הדרכון תתלווה גם לסכסוכים על רקע אישי משפחתי, כגון למשל סכסוך מזונות או בענייני משמורת וגירושין. במידה וחייב טרם עמד בפני חקירת יכולת, גם אז ישנם מצבים שבהם בהוצאה לפעול תיפול ההחלטה להטיל הגבלה על הדרכון. משמעות הדבר היא כי כאשר יעשה ניסיון לצאת את גבולות הארץ, תופיע התראה ממוחשבת אשר תמנע את העלייה אל המטוס.

מה קורה כאשר יש דרכון כפול

הגבלה על דרכון מופיעה בדרך כלל תחת הדרכון הישראלי של חייב בהוצאה לפעול. כלומר, אזרח זר שיש לו למשל דרכון פורטוגל לא אמור להיות מעוכב בשל חוב הוצאה לפועל. מי שמנסה לצאת מהארץ על בסיס דרכון פורטוגל עשוי בהחלט להצליח בכך, אם יש לו במקביל גם דרכון ישראלי. האם זוהי פעולה תקינה מבחינה משפטית או מבחינת ההוצאה לפועל? בהחלט לא. יתכן שמי שיצא מגבולות הארץ למרות שיש הגבלה על הדרכון יעמוד לאחר מכן בפני סנקציות נוספות או הליכים משפטיים. לכן, בכל מקרה שבו ישנו צו לעיכוב יציאה מהארץ לא כדאי לפעול בקלות ראש או מבלי להתייעץ עם גורם משפטי.

מה עושים אם יש דרכון עם הגבלה?

אם גיליתם כי הוטל עליכם צו לעיכוב או איסור יציאה מהארץ, יש מגוון דברים שתוכלו לעשות. דרך אחת היא למעשה לשכנע את רשם ההוצאה לפועל שהצו הוצע שלא בצדק. למשל, תוכלו לדרוש ביצוע חקירת יכולת כך שיראו שאין לכם אפשרות לשלם את החוב ולחתור בצורה כזאת לקבל צו תשלומים או הפטר. בנוסף, ניתן להגיש ערעור על עצם קיומו של החוב ולהביא נתונים תומכים בפני רשם ההוצאה לפועל.

עוד אפשרות שיכולה לאפשר יציאה לחו"ל הינה המצאת ערבים. ניתן להגיע עם ערבים להוצאה לפועל. אם מאשרים את ההליך הזה, בהוצאה לפועל יוכלו לאפשר לכם לצאת לזמן נתון למדינה מעבר לים. אם לא תחזרו, הערבים ישלמו סכום מסוים להוצאה לפועל. לאחר חזרה לארץ ורישום בשלכת הוצאה לפועל, מבטלים את הערבות.

 

 

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה