לשאלות ובירורים חייגו:
08-9415022

גביית חובות בהוצאה לפועל – מאיפה להתחיל?

גביית חובות היא סוגיה משפטית אשר מחייבת בחינה מדוקדקת של כל תיק ומענה איכותי אל מול היחידות השונות של ההוצאה לפועל. חשוב לפתוח את התיק באופן מסודר, לעבוד על פי הצעדים של בית המשפט ולהטיל עיקול במקרה הצורך על נכסי החייב. הנה הצעדים הראשונים בתהליך גביית החובות באמצעות המנגנון של ההוצאה לפועל.

 

בדקו מהו הסכום המדויק שחייבים לכם

במידה וחייבים לכם סכום של פחות מעשרת אלפים שקלים, כדאי לדעת שיש מנגנון מוסדר אשר עשוי לקצר לכם את תהליך הגבייה. הליך גבייה שכזה אינו דורש לגיטיזציה ממושכת וניתן לייצרו באופן עצמאי וללא כל התערבות של מחלקת חדלות פירעון. הוא תקף למשך מספר חודשים וניתן לבצע אקטיבציה שלו בעזרת פנייה לסניף ההוצאה לפועל אשר קרוב למקום מגוריכם.

 

למדו מהו הסטטוס המשפטי של החייב

כדאי לבדוק מהו הסטטוס המשפטי של כל חייב ומהם היקפי ההכנסות שלו. עניין זה ניתן לביצוע על ידי משרד עורכי דין שמחזיק מחלקת חדלות פירעון ואשר מכיר את התחום מקרוב. חשוב לדעת שצו בית משפט אשר מורה על פשיטת רגל או על הכנסות חלקיות, עלול להעיב עליכם בהמשך הדרך ולהצר את צעדיכם בקבלת המגיע לכם על פי חוק.

 

השתמשו בזכות העיקול

הרגולטור המקומי מכיר בעובדה שלכל חייב יש מגוון של אפשרויות להסתיר את ממונו בעזרת חברות קש ורכישה של נכסים שונים. לכן, מציע המחוקק אפשרות להטיל עיקול על נכסיו הרלוונטיים של החייב ולממש את הזכות שלכם בעזרת צו עיקול. צו זה מאפשר מכירה של הנכסים של החייב לכל המרבה במחיר. כך ניתן לקבל מענה כלכלי חלקי ולתרגם את הנכסים השונים של החייב לכסף נזיל.

 

שימו לב לנכסים אשר נמצאים בבעלות צד שלישי

כאמור, חלק מהנכסים יירשמו לכאורה על צד שלישי בכדי לטשטש את העקבות של בעל החוב. יחד עם זאת, ניתן להשתמש בצו עיקול מורחב בכדי לטפל בבעיה זו. על ידי פנייה לבית המשפט ומתן ראיות כי הצד השלישי מציג מצג שווא בנוגע לרכושו הריאלי ומשתמט באופן מופגן מתשלום חובותיו, המחוקק המקומי לא יהסס לעקל גם נכסים אשר נמצאים בבעלות כוזבת של צד שלישי.

 

בקשו להכיר בהוצאות המשפט

כדאי לדעת שהוצאות המשפט עשויות להוות חלק אינטגרלי מהעיקול. בכדי ליהנות מכך, חשוב שבפסק הדין תהיה התייחסות של ממש להוצאות אשר ספג החייב למען גיוס הכסף. מרבית פסקי הדין זוקפים זאת באופן אוטומטי לזכות החייב, אולם חייב לתת את הדעת על כך בטרם מתחילים בתהליך הגבייה.
לסיכום, ניתן לראות שגבייה באמצעות ההוצאה לפועל היא עניין משפטי ולוגיסטי כאחד. עם זאת, עבור חובות קטנים, ניתן להימנע מחלק מההליכים ולבצע פרוצדורה מזורזת ויעילה לא פחות.

 • צרו קשר

  לפרטים נוספים חייגו 08-9415022
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  שם:
  נייד:
  מייל:

 • משרד עורכי דין שדה
  משרד עורכי דין שדה

  משרד עורכי דין שדה